Širdis turi savo elektrinę sistemą,  sudarytą iš specializuotų raumeninės ląstelės. Jos prieširdžių ir skilvelių raumenyje sudaro mazgus bei pluoštus. Elektriniai impulsai gaminami dešiniajame prieširdyje esančiame sinusiniame (SA) mazge sužadina prieširdžius, per atrioventrikulinį mazgą ( AV) iš prieširdžių plinta į skilvelius, sužadina skilvelius ir sąlygoja nuoseklų prieširdžių bei skilvelių susitraukimą.  Tai laidžioji širdies sistema, kurios tikslas – stimuliuoti širdies raumenį, kad šis susitrauktų.

 

Vaikui gimus tik su vienu širdies skilveliu (kairiuoju, dešiniuoju arba be skilvelių pertvaros), chirurgiškai neįmanoma suformuoti įprastos žmogui kraujotakos, kai dešinysis skilvelis stumia kraują į plaučius ir užtikrina plaučių kraujotaką, o kairysis – į likusią kūno dalį, t.y. užtikrina sisteminę kraujotaką.


Stambiųjų kraujagyslių transpozicija  - gana reta įgimta širdies yda, kuri sudaro 5-7% visų įgimtų širdies ydų.  Tačiau dažniausiai pasitaikanti iš visų cianotinių įgimtų širdies ydų. Stambiųjų kraujagyslių transpozicija kaip atskiras defektas pasitaiko 90% pacientų, likusi dalis pacientų turi kitų sindromų ar apsigimimų. Ši yda dažniau pasitaiko diabetu sergančių motinų kūdikiams, gali lemti genetiniai faktoriai, tačiau dauguma atvejų, priežastys nėra žinomos.

Kairiosiosios širdies hipoplazijos sindromas (KŠHS) yra viena sunkiausių įgimtų širdies ydų. KŠHS turi 1 iš 4000–6000 naujagimių. Negydant mirštamumas pirmaisiais gyvenimo metais būna didesnis kaip 90%. KŠHS yra širdies anomalijų kompleksas, kurį sudaro kairiosios širdies struktūrų (mitralinio ir aortos vožtuvų, kairiojo skilvelio, kylančiosios aortos) hipoplazijos, stenozės arba atrezijos derinys. Tai reiškia, kad kairioji širdies pusė yra nesusiformavusi dar embrioninėje fazėje ir yra labai maža. Kairysis širdies skilvelis neatlieka savo funkcijos, t.y. neaprūpina organizmo oksigenuotu krauju.

Fallot tetrada (FT), pavadinta prancūzų gydytojo Étienne-Louis Arthur Fallot (1850-1911) vardu, yra dažniausiai pasitaikanti, sunki įgimta širdies yda. FT atsiradimo priežastys gali būti įvairios, tarp kurių ir genetinės. FT diagnozuojama Down bei DiGeorge sindromu turintiems kūdikiams. FT gali būti lydima ir kitų širdies ydų.  Jos chirurginio gydymo rezultatai ir toliau lieka daugelio klinikų patirties ir kvalifikacijos kriterijus.

Sveikoje širdyje atvirtas arterinis latakas, AAL (kraujagyslė tarp aortos ir plaučių arterijos) būna atvira iki kūdikis gimsta ir uzsitraukia iškart jam gimus. Kai kuriems kūdikiams AAL lieka atviras, todėl kraujas prateka iš aortos (pagrindinės kūno arterijos)  į plaučius.

Mažas skilvelių pertvaros defektas – tai skylutė tarpskilvelinėje pertvaroje, tarp kairiojo ir dešiniojo širdies skilvelių, mažesnė už pusę aortos skersmens. Oksigenuotas (prisotintas deguonimi) kraujas, pratekėdamas pro skylutę iš kairiojo į dešinįjį skilvelį, kur susimašo su neoksigenuotu, padidina spaudimą į plaučius.

Aortos koarktacija – stambiausios organizmo arterijos – aortos susiaurėjimas. Tai viena iš priežasčių, sąlygojančių jaunų žmonių labai aukštą kraujo spaudimą.

Prieširdžių pertvaros defektas (PPD)

Prieširdžių pertvaros defektas (PPD) – viena dažniausių įgimtų širdies ydų.
PPD – tai tarpprieširdinėje pertvaroje esanti skylutė, per kurią kraujas patenka iš kairiojo prieširdžio į dešinįjį prieširdį. Gimdami mes visi turime skylutę tarp kairiojo ir dešiniojo prieširdžio, vadinamą ovaline anga – tai vaisiaus kraujotakos ypatybė. Per pirmąsias dienas ji užsidaro, kartais lieka atvira visa gyvenimą.

Rekvizitai

Labdaros ir paramos fondas “Mažoji širdelė”
Banko sąskaitos Nr.: AB Swedbank,
LT15 7300 0101 2111 7963
Įmonės kodas: 302484122
Adresas: Krivių g. 48-16, LT-01209 Vilnius
El. paštas: info@mazojisirdele.lt

Bendradarbiaujame su

Paramos mažylio širdžiai fondas

Mes "Facebook'e"

fb

© 2016 Mažoji širdelė. Visos teisės saugomos. Sprendimas: ITgidas.lt
Slapukai leidžia mums lengviau suteikti jums mūsų paslaugas. Naudodamiesi mūsų paslaugomis jūs leidžiate mums naudoti slapukus.